Łysienie androgenowe

Jest wiele rodzajów łysienie jednak najczęstszym jest łysienie androgenowe. W tej chorobie z wiekiem zaczynamy tracić włosy i pojawiają się potocznie zwane zakola. Dochodzi do przeżedzenia się włosów. Ostatecznie włosy pozostają tylko w okolicy potylicy i po bokach głowy.
Pacjenci często zadają pytania gdzie jest przyczyna. Odpowiedź nie jest prosta i oczywista a etiologia choroby jest wieloczynnikowa. Główna przyczyną są hormony płciowe (androgeny) , które oddziaływują poprzez receptory zlokalizowane na mieszkach włosowych. Włosy ulegają ścieńczeniu, jest ich mniej a w rezultacie dochodzi do zaniku owłosienia.
Jest to choroba postępująca. Trzeba pamiętać, że wdrożone leczenie w odpowiednim czasie może zatrzymać jej postęp oraz stymulować wzrost włosów. Zaniechanie leczenie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków.
W gabinecie Dr Jaczun podchodzimy do tematu bardzo poważnie. Stawiamy na diagnostykę. Na pierwszej wizycie lekarz zbiera wywiad, bada chorego i zleca niezbędne badania. Druga wizyta to planowanie leczenia. Najczęściej włączamy terapię skojarzoną, która przynosi najlepsze efekty. Naszym celem jest pobudzenie i stymulacja wszystkich włosów a co najważniejsze tych zminiaturyzowanych, niewidocznych dla oka.